• Otváracia konferencia - priebeh

Číslo programu: SK02                                                 Číslo projektu: ACC03030

Základná škola, Podhoroď 17

Otváracia konferencia projektu:

„Prispôsobenie sa klimatickým zmenám v areáli Základnej školy Podhoroď“.

Dňa 26. novembra 2014 sa v Základnej škole Podhoroď konala otváracia konferencia  projektu „Prispôsobenie sa klimatickým zmenám v areáli Základnej školy Podhoroď“,  ktorý je financovaný z  finančného mechanizmu Európskeho hospodárskeho priestoru  a zo štátneho rozpočtu SR.

V úvode konferencie pani riaditeľka Mgr. Emília Skybová privítala prítomných odborných zástupcov  projektu Ing. Štefana Tomáša -  hlavného koordinátora projektu, Martina Slezáka – odborného  konzultanta  environmentálnej výchovy a stavebníctva,

Ing. Michala Kravčíka, CSc. – zakladateľa MVO Ľudia a voda a spoluzakladateľa projektu Nová vodná paradigma, zriaďovateľa školy - starostu obce Podhoroď  Ing. Jaroslava Mihaľova, starostov spádových obcí: Juraja Cinkaniča, Štefana Minčáka, Jána Sakuliča, Milana Poľáka,  predsedkyňu  Školskej rady Janu Katrincovú, predsedkyňu Rodičovskej rady Máriu Ivanišovú,  členov Školskej a Rodičovskej rady a všetkých zamestnancov ZŠ Podhoroď.

Účastníkov  oboznámila s programom konferencie, v úvode ktorého zazneli tóny huslí a spev žiačky 7. ročníka ZŠ Podhoroď Alexandry Novákovej.

V ďalšej časti konferencie  Mgr. Jana Seničová, zástupkyňa riaditeľky školy,  formou prezentácie predstavila nórskeho partnera – Forestry Extension Institute  v nórskom Honne a jeho senior manažéra Bjørna Helge Bjørnstada.  Predstavila  aj región, v ktorom sa nachádza ZŠ Podhoroď  i  spádové obce.  Informovala prítomných o činnostiach   žiakov i pedagogických  zamestnancov v oblasti  environmentálnej  výchovy,  ktorými  prispievajú k tvorbe a ochrane  životného prostredia i k rozvoju sociálnych kontaktov.

Význam  projektu  predstavil  Ing. Michal Kravčík, CSc., ktorý patrí k priekopníkom  výskumov  zameraných na riešenie  problémov súvisiacich so zmenou klímy a ochranou  vôd.

Účastníkom konferencie objasnil dôležitosť odchytávania  dažďových vôd a ich udržiavania v krajine. Prezentoval jednoduchý spôsob  odchytu i vytvárania dažďových záhrad. Vyjadril presvedčenie, že prostredníctvom teoretických poznatkov  v edukácii  a praktickými  činnosťami pri vytváraní dažďových záhrad   sa žiaci  i rodičia  aktívne zúčastnia na riešení problematiky klimatických zmien nielen v prostredí školy, ale aj vo svojom okolí.

Projektový garant  Ing. Štefan Tomáš  informoval o bioretenčných systémoch

na  zachytávanie dažďových vôd zo školskej budovy  prostredníctvom  zberných rigolov

a o odvedení zachytenej vody  zo strechy do podmoku, do zberných jazierok a dažďových záhrad. Objasnil, že na  zníženie  podielu  nepriepustných povrchov,  je potrebné zrevitalizovať  terén a okolie školy  vysadením  drevín  a vytvorením  dvoch dažďových  záhrad.

Po vyčerpávajúcich informáciách sa  pani riaditeľka  Mgr. Emília Skybová  poďakovala  prednášajúcim  za podrobné objasnenie danej  problematiky a všetkým prítomným za aktívnu účasť.

Konferencia bola ukončená odovzdaním propagačných materiálov, pozvaním  na malé občerstvenie i prianím všetkého dobrého pri napĺňaní vytýčených cieľov projektu.