• Finišujeme

• Finisujeme.pdf

V ZŠ Podhoroď finišujú s Projektom

V Základnej škole Podhoroď sa v priebehu rokov 2014 - 2015 realizoval a v súčasnosti finišuje  projekt „Prispôsobenie sa klimatickým zmenám v areáli Základnej školy Podhoroď“ v rámci programu „Prispôsobenie sa zmene klímy – prevencia povodní a sucha“,  spolufinancovaný  z Finančného mechanizmu Európskeho hospodárskeho priestoru  a štátneho rozpočtu Slovenskej republiky.

Partnermi projektu sú  Obec Podhoroď a Forestry  Extension  Institute/Skogbrukets  Kursinstitutt  Honne  v Nórsku. Správcom programu je Úrad vlády Slovenskej republiky.

Hlavným cieľom projektu bolo zvýšenie povedomia a vzdelávania v oblasti prispôsobenia sa zmene klímy.

V rámci projektu bolo uskutočnených  množstvo aktivít so žiakmi, pedagogickými i nepedagogickými zamestnancami,  zástupcami  verejných inštitúcií, zástupcami spádových obcí, rodičmi a verejnosťou.

Pedagogickí zamestnanci boli preškolení hlavnými koordinátormi projektu Ing. Štefanom Tomášom, RNDr. Andreou Plačkovou a Ing. Michalom  Kravčíkom, CSc. – zakladateľom  MVO Ľudia a voda a spoluzakladateľom  projektu Nová vodná paradigma.

Boli vypracované učebné osnovy a témy z oblasti prispôsobenia sa zmene klímy  boli zapracované do vzdelávacích štandardov jednotlivých vyučovacích predmetov i prierezových tém v rámci Školského vzdelávacieho programu. Prostredníctvom nich sa žiaci budú i naďalej zapájať a realizovať sa v činnostiach a aktivitách na podporu rozvoja environmentálneho povedomia a prispôsobenia sa zmene klímy.

ZŠ Podhoroď sa nachádza v malebnom prostredí, z ktorého je možné čerpať množstvo podnetov na realizovanie environmentálnych aktivít so zameraním na ochranu životného prostredia,  ochranu vôd, využívanie a ochranu prírodných vodných zdrojov, či  ochranu vodného i lesného  ekosystému, čo  bolo v maximálnej miere využité.

V rámci Projektu boli zrealizované dve  bioklimatické dažďové záhrady, vybudovaný  bioretenčný systém s povrchovým vsakom a vysadených bolo množstvo rastlín a drevín.

Na uskutočňovaní týchto opatrení sa vo veľkej miere podieľali  žiaci školy pod vedením svojich vyučujúcich, ako aj prevádzkoví zamestnanci.  Do realizácie budovania adaptačných opatrení boli zapojení i dobrovoľníci a zamestnanci obce Podhoroď.

Takéto opatrenia je potrebné uskutočňovať a výchovne vplývať na  žiakov, veríme, že budúcich študentov prírodovedných a environmentálnych  odborov vysokých škôl, aby získané  vedomosti a zručnosti mohli  ďalej odovzdávať a oboznamovať s nimi čo  najširšiu verejnosť v rámci ochrany životného prostredia a zmierňovania dopadov klimatickej zmeny na životné prostredie a ľudskú spoločnosť.

Poďakovanie patrí všetkým, ktorí sa akýmkoľvek spôsobom ochotne podieľali na  zdarnom priebehu Projektu.

„Ak sa dáme viesť prírodou, nemôžeme v ničom pochybiť“

Marcus Tullius Cicero