• Výstupy a výsledky projektu

• Všetko podstatné  o výsledkoch a výstupoch projektu sa môžete dozvedieť tu:

Vystupy_a_vysledky_projektu.pdf

Výsledky a výstupy projektu

Ochrana klímy a celkového prostredia okolo nás je vlastne ochranou života samotného. Zmenám, ktoré za posledné obdobie nastavajú  v prírode sa musíme prispôsobiť, zároveň vynaložiť úsilie, aby sme predišli negatívnym zmenám celého klimatického systému Zeme.

Prostredníctvom projektu:

,,Prispôsobenie sa klimatickým zmenám v areáli Základnej školy

v Podhorodi"  sme využili narastajúcu výzvu našej doby a vytvorili preventívne opatrenia pred povodňami a suchom v areáli školy:

• 2 dažďové záhrady, v ktorých sú vysadené dreviny a rastliny s typickou vegetáciou.

• Bioretenčné systémy na zachytávanie dažďovej vody zo strechy budovy školy do zberných rigolov, odvedenie dažďovej vody do zberných nádob, jazierka a priamo do dažďových záhrad. Zberné nádoby zároveň slúžia na polievanie rastlín a drevín.
          • Zrevitalizovalo sa okolie školského dvora tak, aby sa v čo  najväčšej miere znížil podiel nepriepustných povrchov v okolí školy a aby sa zvýšil podiel zelene,  vysadili sme 25  ks drevín.

• Súbežne s týmito opatreniami prebiehali  vzdelávacie aktivity zamerané na environmentálne povedomie žiakov a všetkých, ktorí sa podieľajú  na výchove a vzdelávaní.

Uskutočnili sme 2 konferencie, 2 besedy a 3 semináre, 3 školenia. Boli veľkým prínosom pre žiakov, pedagógov a širokú verejnosť našej obce aj preto, že  problematiku environmentálnej výchovy nám ozrejmili aj žiaci našej školy,  bývali žiaci (Ing. E. Katrincová, Bc. M.Marcinčinová) formou prezentácií, projektov, rôznych výstav a výtvarnej súťaže: ,, Zmena klímy.“ Poďakovanie patrí hlavnému koordinátorovi projektu Ing. Š. Tomášovi, Ing. M. Kravčíkovi, Csc. i RNDr. A. Plačkovej, PhD.,  ktorí teoreticky a vlastnými skúsenosťami prispeli k ozrejmeniu dopadov klimatických zmien na životné prostredie. Nórsky partner (Forestry Extension Institute/Skogbrukets Kursinstitutt Honne) v zastúpení p. Bjørn Helge Bjørnstad (aj keď sa z organizačných dôvodov nezúčastnil podujatí) nás formou prezentácie voviedol do problematiky tvorby a ochrany životného prostredia. Ich poznatky a skúsenosti je možné uplatňovať aj v našich podmienkach.

• Vypracované učebné osnovy a témy z oblasti prispôsobenia sa zmene klímy zapracované do jednotlivých vyučovacích predmetov, prierezové témy v rámci Školského vzdelávacieho programu dávajú množstvo podnetov na realizáciu environmentálnych aktivít so zameraním na tvorbu a ochranu životného prostredia, ochranu  prírodných vodných zdrojov v lokalite školy – priamo v Podvihorlatskej pahorkatine.

• Týmto činnostiam predchádzalo množstvo organizačných príprav: projektová dokumentácia, príprava podkladov na realizáciu preventívnych opatrení a stavebných prác, organizačná príprava vzdelávacích podujatí, príprava propagačných materiálov a iné s tým súvisiace činnosti.

• O týchto podujatiach bola informovaná široká verejnosť jednak účasťou na konferenciách a iných sprievodných podujatiach, ale aj prostredníctvom plagátov, brožúr, priebežným zverejňovaním informácií na webových stránkach a v médiách, publikované články v novinách.

Za možnosť zapojiť sa do realizácie manažmentu dažďových vôd patrí poďakovanie príslušným inštitúciám za finančné zabezpečenie, partnerom a zanieteným osobám, ktorým životné prostredie nie je ľahostajné a pomohli odborne i praktickými činnosťami zrealizovať projekt v areáli Základnej školy Podhoroď.

Ďakujeme.