• Šarkany...naše úspešné

• 23. 11. 2022
        • Žiaci našej školy pod vedením svojich učiteliek preukázali svoju tvorivosť pri vyrábaní šarkanov. Ich práca a usilovnosť bola odmenená úspešnými oceneniami, vecnými cenami i diplomami. Prezrieť ste si ich mohli aj na výstavke šarkanov v CVČ - Zvonček v Sobranciach.

Srdečne blahoželáme za dosiahnuté umiestnenia!

• iBOBOR

• 23. 11. 2022
        • Pred pár dňami na slovenských školách prebehla súťaž IBobor, ktorú už 16 rokov organizuje Oddelenie didaktiky informatiky.

Tento rok sa z našej školy zapojilo 32 žiakov a 6-ti z nich boli úspešnými riešiteľmi.

Hlavným cieľom súťaže bolo podporiť záujem o informačné a komunikačné technológie (IKT) u všetkých žiakov. Súťaž iniciovala v deťoch využívanie IKT, posmelila ich v intenzívnejšom a kreatívnejšom používaní moderných technológií pri učení sa.

Úspešným riešiteľom blahoželáme.

• Mesiac úcty k starším v Ruskom Hrabovci

• 9. 11. 2022
        • Už sa stalo tradíciou, že žiaci s vyučujúcimi z našej školy každoročne v rámci Mesiaca úcty k starším, pozdravujú svojim kultúrnym programom starších obyvateľov obce Ruský Hrabovec. Po nútenej "Covidovej prestávke" bolo pre týchto občanov veľkým potešením sledovať básne, piesne, tančeky i scénky svojich vnúčat. Veruže i slzička šťastia sa sem - tam skotúľaľa po vráskavom líci... Úsmev vyčarili i pozdravy a drobné darčeky od našich žiakov.

Poďakovanie patrí všetkým pedagógom Základnej školy v Podhorodi, ktorí svojim aktívnym prístupom a kreativitou spestrili so svojimi zverencami jesenné dni života našich starkých.

Do fotogalérie bol pridaný nový album Vystúpenie v Ruskom Hrabovci.

• Stredoeurópsky deň stromov oslavujeme 20. októbra

• 23. 11. 2022

Myšlienka osláv Dňa stromov vznikla už v 19. storočí v americkej Nebraske a postupne sa rozšírila do celého sveta.  Presný dátum osláv sa v každom štáte alebo regióne líši v závislosti na klimatických podmienkach vhodných k vysádzaniu stromov.

V stredoeurópskych krajinách bol za dátum  dňa stromov ustanovený  20. október. V tento deň sa schádzajú členovia rôznych organizácií a jednotlivci, aby si pripomenuli  dôležitosť a význam stromov pre život.

Vedeli ste, že:

• v celosvetovom ekosystéme zohrávajú stromy veľmi dôležitú úlohu – od ich existencie je závislá prevažná väčšina všetkých foriem života;
          • Slovensko patrí medzi najlesnatejšie krajiny v Európe, rozloha lesov tvorí  až  41 % z jeho celkovej plochy;
          • každý zasadený strom je v priebehu svojho rastu schopný absorbovať až 2 tony CO2;
          • jedným z hlavných dôvodov ťažby stromov je výroba papiera;
          • na výrobu 1 tony obyčajného papieru je potrebe zhruba 17 dospelých stromov.

Niekoľko našich rád/odporúčaní k záchrane stromov:

• neplytvajme v práci zbytočne papierom , preferujme obojstrannú tlač  (v administratíve alebo v oblasti služieb minie jedna osoba približne 75 kg papiera);
          • nikdy netlačme a nekopírujme dokumenty zbytočne;
          • používame recyklovaný papier (papier môže byť recyklovaný 6 – 8 krát);
          • dávajme prednosť internetovým verziám novín a časopisov;
          • využívajme elektronické zasielanie výpisov, fakturácie a archivácie dokumentov;
          • odmietajme reklamné letáky (v jednej poštovej schránke sa môže ocitnúť za rok až 40 kg nechcenej pošty, ktorá zvyčajne končí v odpadkovom koši);
          • separujme odpad – papier ( noviny, časopisy, knihy, zošity, písací papier, ústrižky, prospekty, kalendáre, telefónne zoznamy, obalový papier, vlnité lepenky, papierové a kartónové krabice);
          • vhadzujme tento odpad do zberných kontajnerov s označením papier.

Zdroj: Slovenská agentúra životného prostredia