• Základná škola v Podhorodi

uskutočňuje výchovu a vzdelávanie v súlade s princípmi a cieľmi stanovenými školským zákonom s dôrazom:

- na rozvíjanie mravných, kultúrnych a národných hodnôt, vlastenectva a občianskej zodpovednosti,

- na rozvíjanie komunikácie v štátnom a materinskom jazyku,

- na zodpovedný život v slobodnej spoločnosti v duchu porozumenia, znášanlivosti a tolerancie.

V súvislosti s humanizáciou našej spoločnosti viac ako predtým rastú nároky nielen na vzdelanie, ale aj na výchovnú prácu školy. Aby sa stala významnou spoluurčovateľkou dnešných i zajtrajších kvalít života, je potrebné účinnejšie pôsobiť  na rozvoj žiaka k aktivite, tvorivosti, formovať pozitívne postoje k ľuďom i k práci a k prostrediu, v ktorom žije, vytvoriť určité podmienky a stanoviť si úlohy:

Ekonomické a materiálne

V prvom rade je potrebný úprimný úmysel pozitívne vplývať na danú úlohu v školskej  komunite  podložený samostatnou iniciatívou, ale tiež dobrovoľníctvom učiteľov, žiakov  i rodičov. Potom  môže  nasledovať získavanie prostriedkov na zabezpečenie chodu školy z rôznych  grantov či programov.

Personálne

Kvalitné vyučovanie nemôže byť bez odborných a kvalifikovaných učiteľov  a vychovávateľov. Vytváranie podmienok pre získanie kvalifikovaných učiteľov na vyučovanie predmetov matematika, fyzika, chémia a anglický jazyk  na 2. stupni je náročné kvôli paradoxu, že v tejto  oblasti sa vzdeláva relatívne málo učiteľov a finančné náklady náročné na cestovanie odrádza dochádzajúcich záujemcov.

Sociálne

Bez ohľadu na to, či chceme alebo nie, má každá škola svoju jedinečnú atmosféru. Táto existuje v hlavách tých, ktorí v nej študujú i pracujú a prejavuje sa v podobe ich postojov, názorov a presvedčení.

Zefektívňovanie práce školy nie je len v rukách riaditeľky školy, ale aktívna spolupráca s tímom pedagogických a nepedagogických zamestnancov.

Spoločenské

Školy vždy existujú v prostredí, ktoré má nejaké normy, vyznáva svoje hodnoty, má zabehané tradície. Z toho dôvodu nemôže byť pôsobenie školy úplné bez toho, aby boli zmysluplne prepojené s inštitúciami vo svojom okolí, s ľuďmi, ktorí v ňom žijú. Postoj spoločnosti – rodičov k práci školy, ku vzdelávaniu a výchove, vzťah k učiteľskému povolaniu - dnes, vari viac ako kedykoľvek predtým závisia od vzájomnej interakcie učiteľa a žiaka, spolupráce školy s rodinou, širokou verejnosťou, s obecnými zastupiteľstvami. Vzájomné stretnutia a organizovanie spoločných podujatí, vzbudenie pocitu spoluzodpovednosti  za výchovu a vzdelanie mladej generácie vytvárajú vhodné podmienky na úspešné napredovanie.