O prvopočiatkoch školstva v Podhorodi sa údaje nezachovali.

Naši rodičia a prarodičia navštevovali školu, v ktorej je teraz umiestnená materská škola, učilo sa aj v súkromných domoch. Škola  bola  jednotriedna – vyučovalo sa v jednej miestnosti. Žiaci nemali zošity, v škole a doma písali na tabuľky griflíkom. Bolo takmer pravidlom, že deti si museli do školy nosiť aj polienka na kúrenie v peci. Najstarší žiaci navštevovali školu v Choňkovciach.

Pôvodne gréckokatolícka cirkevná ľudová škola prešla do roku 1945 rozličnými  transformáciami.

V rokoch 1947-1948 bola školská budova opravovaná - obnovená strecha, podlaha i okná.

....  a ... deti do školy nechodili

V školskom roku 1956/1957 vznikla v Podhorodi úplná osemročná stredná škola.

Podmienky na vyučovanie sa zmenili k lepšiemu až po dokončení novej účelovej budovy školy, v ktorej sa vyučovanie začalo 3. októbra 1957. V tom čase bola najmodernejšou školou v Sobranskom okrese. Mala 5 klasických tried, odborné učebne, kabinety, telocvičňu, laboratóriá, školskú kuchyňu s jedálňou, ústredné kúrenie a tri byty pre učiteľov. Provizórnym však bolo zásobovanie školy elektrickým prúdom, nakoľko dedina nebola ešte elektrifikovaná.

V priebehu ďalších rokov sa uskutočňovali opravy a rekonštrukcie budovy školy.

(Zo školskej a obecnej kroniky)