- Prispôsobenie sa zmene klímy - prevencia povodní a sucha
- Plagát
- Informácie
- Pozvánka - otváracia konferencia
- Otváracia konferencia - priebeh
- Výzva na predkladanie ponúk - vypracovanie projektovej dokumentácie
- Zmluva o dielo
- Výzva na predkladanie ponúk - stavebné práce
- Výzva na predkladanie ponúk - stavebné práce - nová
- Zmluva o dielo
- Projektová zmluva
- Beseda - pozvánka
- Beseda 2 - pozvánka
- O besedách
- Fotoalbum
- Pozvánka - seminár
- Finišujeme
- Učebné osnovy
- Stručné všeličo o projekte
- Publicita
- Záverečná konferencia
- Predrealizačná práce projektu
- Realizácia projektu
- Výstupy a výsledky projektu
Otváracia konferencia - priebeh
Otváracia konferencia - priebeh
Číslo programu: SK02 Číslo projektu: ACC03030
Základná škola, Podhoroď 17
Otváracia konferencia projektu:
„Prispôsobenie sa klimatickým zmenám v areáli Základnej školy Podhoroď“.
Dňa 26. novembra 2014 sa v Základnej škole Podhoroď konala otváracia konferencia projektu „Prispôsobenie sa klimatickým zmenám v areáli Základnej školy Podhoroď“, ktorý je financovaný z finančného mechanizmu Európskeho hospodárskeho priestoru a zo štátneho rozpočtu SR.
V úvode konferencie pani riaditeľka Mgr. Emília Skybová privítala prítomných odborných zástupcov projektu Ing. Štefana Tomáša - hlavného koordinátora projektu, Martina Slezáka – odborného konzultanta environmentálnej výchovy a stavebníctva,
Ing. Michala Kravčíka, CSc. – zakladateľa MVO Ľudia a voda a spoluzakladateľa projektu Nová vodná paradigma, zriaďovateľa školy - starostu obce Podhoroď Ing. Jaroslava Mihaľova, starostov spádových obcí: Juraja Cinkaniča, Štefana Minčáka, Jána Sakuliča, Milana Poľáka, predsedkyňu Školskej rady Janu Katrincovú, predsedkyňu Rodičovskej rady Máriu Ivanišovú, členov Školskej a Rodičovskej rady a všetkých zamestnancov ZŠ Podhoroď.
Účastníkov oboznámila s programom konferencie, v úvode ktorého zazneli tóny huslí a spev žiačky 7. ročníka ZŠ Podhoroď Alexandry Novákovej.
V ďalšej časti konferencie Mgr. Jana Seničová, zástupkyňa riaditeľky školy, formou prezentácie predstavila nórskeho partnera – Forestry Extension Institute v nórskom Honne a jeho senior manažéra Bjørna Helge Bjørnstada. Predstavila aj región, v ktorom sa nachádza ZŠ Podhoroď i spádové obce. Informovala prítomných o činnostiach žiakov i pedagogických zamestnancov v oblasti environmentálnej výchovy, ktorými prispievajú k tvorbe a ochrane životného prostredia i k rozvoju sociálnych kontaktov.
Význam projektu predstavil Ing. Michal Kravčík, CSc., ktorý patrí k priekopníkom výskumov zameraných na riešenie problémov súvisiacich so zmenou klímy a ochranou vôd.
Účastníkom konferencie objasnil dôležitosť odchytávania dažďových vôd a ich udržiavania v krajine. Prezentoval jednoduchý spôsob odchytu i vytvárania dažďových záhrad. Vyjadril presvedčenie, že prostredníctvom teoretických poznatkov v edukácii a praktickými činnosťami pri vytváraní dažďových záhrad sa žiaci i rodičia aktívne zúčastnia na riešení problematiky klimatických zmien nielen v prostredí školy, ale aj vo svojom okolí.
Projektový garant Ing. Štefan Tomáš informoval o bioretenčných systémoch
na zachytávanie dažďových vôd zo školskej budovy prostredníctvom zberných rigolov
a o odvedení zachytenej vody zo strechy do podmoku, do zberných jazierok a dažďových záhrad. Objasnil, že na zníženie podielu nepriepustných povrchov, je potrebné zrevitalizovať terén a okolie školy vysadením drevín a vytvorením dvoch dažďových záhrad.
Po vyčerpávajúcich informáciách sa pani riaditeľka Mgr. Emília Skybová poďakovala prednášajúcim za podrobné objasnenie danej problematiky a všetkým prítomným za aktívnu účasť.
Konferencia bola ukončená odovzdaním propagačných materiálov, pozvaním na malé občerstvenie i prianím všetkého dobrého pri napĺňaní vytýčených cieľov projektu.