• Hrebendovo rozprávkovo

Meno školského knihovníka: Mgr. Martina Skybová, PaedDr. Nataša Stašková

Počet účastníkov:102

Názov podujatia: Hrebendovo rozprávkovo

Tohtoročné podujatie sa nieslo v duchu hesla:

„Školské knižnice pripravujú žiakov na život“.

Aby sme sa pridržali daného hesla, vybrali sme rozprávky z celého sveta, v ktorých pomocou poctivej práce dobro zvíťazí nad zlom.

Hlavný hrdina je známy rozprávkar Matej Hrebenda. Rozprávkar chodil po svete a do našej školy doniesol rozprávky. Tieto rozprávky každá trieda spracovala do divadelnej podby.

Začiatok podujatia sa začal pred školskou budovou rozprávkou Pekná Katarínka a Bimbác Bucko. Hlavný hrdina Bimbác Bucko musel prejsť dlhou cestou aby získal peknú Katarínku. Podarilo sa mu to tak, že sa stal metlárom. A ako sám povedal: „Či to nie je pekné remeslo ?“

Po zhliadnutí tejto rozprávky sa žiaci presunuli do školskej telocvične, kde ich čakal rozpávkar Matej Hrebenda. Žiakom sa predstavil. Porozprával o svojom živote, o tom ako chodil po svete a čo pre neho znamená rozprávka.

A to je náš Matej Hrebenda.

Pre žiakov mal pripravené úlohy, ktoré museli po zhliadnutí rozprávok splniť.

Plnenie úloh sa začalo už skôr a to úlohami, ktoré boli vopred pripravené a vyvesené na nástenných novinách v priestoroch školy. Žiaci si tieto úlohy prečítali a hľadali riešenia počas celého dňa. Riešenia si doniesli na podujatie.

V telocvični boli prezentované tieto rozprávky: ruská rozprávka pod názvom Priateľstvo jeleňa a tigra. Pre deti to bola neznáma rozprávka, ale veľmi ich zaujala.

Žiaci šiesteho ročníka pripravili bábkové divadlo, kde prezentovali rozprávku, v ktorej rozum chudobného gazdu zvíťazil nad silou hlúpeho leva. Žiaci si sami pripravili kreslené postavy na túto rozprávku.

Žiaci siedmeho ročníka pripravili ukrajinskú rozprávku O prefíkanej líške a kocúrovi. Títo žiaci boli organizátormi celého podujatia. Oni vymýšľali úlohy pre celú školu.

Na svoju rozprávku si sami vyrobili kašírované masky pre zvieratá, ktoré vystupovali v rozprávke.

Žiaci ôsmeho ročníka pripravili rozprávku Čert a Káča, ktorá pochádza z Čiech.

V tejto rozprávke žiaci predviedli svoje tanečné a spevácke schopnosti.

Deviataci pripravili poľskú rozprávku O chorom otcovi a troch dcérach, v ktorej dcéry mali doniesť svojmu chorému otcovi živú vodu, aby sa  uzdravil. Deviataci si kulisy doniesli zo školskej záhrady.

Po prezentácii rozprávok nasledovali úlohy pre žiakov. Zástupcovia jednotlivých ročníkov si vybrali  od Hrebendu úlohy a celá trieda ich spoločne riešila.

Po vypracovaní zadaných úloh organizátorky podujatia Mgr. Martina Skybová a PaedDr. Nataša Stašková vyhodnotili súťaže. Zadané úlohy veľmi pekne vypracovali žiaci prvého ročníka, ktorí sa umiestnili na prvom mieste. Hoci ešte nevedia písať a čítať, úlohy správne vypracovali  kresbami.

Celé podujatie bolo ukončené domácou úlohou, v ktorej mali žiaci napísať  vyhodnotenie podujatia na vopred zadané slová. Tieto slová súviseli s rozprávkami. Žiaci veľmi zodpovedne pristúpili k vypracovaniu domácej úlohy.

Hodnotenie podujatia riaditeľkou školy:

Poďakovanie  patrí hlavným organizátorkám, ktoré do podujatia vniesli známe - neznáme meno Mateja Hrebendu a rozprávky z celého sveta. Tie si vybrali z časopisov a kníh na hodinách realizovaných v školskej knižnici. Forma podujatia bola veľmi vhodná v súvislosti s rozvíjaním čitateľskej gramotnosti žiakov a vzťahu k čítaniu a získavaniu vedomostí prostredníctvom krásy rozprávkových  príbehov. Našou snahou je i naďalej dopĺňať  a využívať fond školskej knižnice a tým prispievať k naplneniu hesla tohtoročného podujatia:

,,Školské knižnice pripravujú žiakov na život".